Przygotowując się do pierwszej wizyty u lekarza specjalisty, warto wykonać podstawowe badania laboratoryjne. Oszczędzi to dodatkowych kosztów i skróci czas postawienia diagnozy. Jeżeli wyniki, z jakiś względów, okażą się niepokojące, lekarz specjalista zaleci dodatkowe, bardziej specjalistyczne badania.
O skierowanie na podstawowe badania możesz poprosić swojego lekarza rodzinnego w ramach świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).
Poniżej przedstawiamy propozycję wykonania badań laboratoryjnych zanim umówisz się na wizytę do poszczególnych lekarzy specjalistów. Pamiętaj, że wyniki badań będą wiarygodne, jeśli zostaną wykonane tuż przed umówioną wizytą.
Lekarz specjalista reumatolog:
OB, CRP, morfologia z rozmazem, badanie ogólne moczu, RF – czynnik reumatoidalny, kwas moczowy
Lekarz specjalista neurolog:
OB, CRP, morfologia z rozmazem, mocz, glukoza na czczo, kreatynina, TSH, profil lipidowy-lipidogram
Lekarz specjalista endokrynolog:
TSH, FT3, FT4, profil lipidowy-lipidogram
Lekarz specjalista diabetolog:
glukoza na czczo, krzywa glukozowa dwupunktowa, hemoglobina glikowana (oznaczana skrótowo jako HB lub HBG), profil lipidowy-lipidogram
Jeżeli coś Ci dolega, źle się czujesz np. masz obrzęknięty i bolesny jakiś staw lub stawy, nie czekaj aż rozwiną się objawy i natychmiast udaj się do lekarza specjalisty (w przypadku stawów do lekarza specjalisty reumatologa). Im szybciej zareagujesz, tym większe masz szanse na wyciszenie choroby. Pamiętaj, że profilaktyka (zapobieganie chorobom) i wczesna diagnostyka, pozwolą cieszyć się zdrowiem przez długie lata.